Mit tehetünk a lepedék és a fogkő ellen?
A lepedék és a fogkő bizony makacs dolog, ráadásul nagyon gyakori is, a magyar felnőttek, több mint kétharmadát érinti a probléma. De vajon mit lehet tenni a lepedék és fogkő ellen? Alábbi cikkünkben ezt a kérdést válaszoljuk meg.
Mi az a foglepedék, hogyan képződik?
Kezdésként beszéljük meg, hogy mi az a foglepedék, és mi a különbség a lepedék és a fogkő között! Foglepedék mindenkinél képződik, azonban ez fogmosás során, fogkefével könnyedén eltávolítható. Ezzel szemben a kemény fogkövet csak fogorvos tudja eltávolítani. A foglepedék akkor alakul ki, ha nem elég alaposan tisztítjuk meg a fogainkat. Ez bárkivel előfordulhat. A problémát az okozza, ha a felhalmozódott lepedékben megtelepszenek a baktériumok. Foglepedék nemcsak a fogakon, hanem a fogak közötti térben is kialakulhat, a kellemetlen szájszagért is felelhet.
Mi az a fogkő, hogyan képződik?
A puha lepedékkel szemben a fogkő kemény, és csak fogorvos tudja eltávolítani. Ez a kemény fogkő a több ideig el nem távolított lepedékből keletkezik. A nyálból kiváló kálciumsók egy egyszerű folyamat során átalakítják a lepedéket, aki különösen hajlamos erre, annál ez akár két nap alatt is bekövetkezhet. A fogkő azért jelenthet problémát, mert a baktériumok könnyebben megtapadnak a durva felületén, és újra képesek lepedéket képezni, továbbá a fogkő alatt különböző anyagcsere-folyamatok miatt a pH-érték e területen csökkenhet, emiatt pedig baktériumok és savak károsíthatják a fogakat, ez pedig komolyabb fogászati problémákhoz is, akár a fogak elvesztéséhez is vezethet.
Mit lehet tenni a fogkő és a lepedék ellen?
A fentiekből már szinte következtethet is a válaszra: az egyetlen megoldás a megfelelő szájhigiénia! De mit is jelent ez pontosan? Ez azt jelenti, hogy a lepedékképződést, és így a fogkő kialakulását is megelőzheti, amennyiben megfelelő rendszerességgel, a megfelelő technikával, alaposan mos fogat. Amennyiben teheti, minden étkezés után mosson fogat, de ha erre nincsen módja, akkor is legalább napi kétszer kerítsen rá alkalmat. Fontos, hogy a megfelelő technikát alkalmazza: a fogkefét tartsa 45 fokos szögben, és óvatosan körkörös mozdulatokat téve tisztítsa meg a fogait. Fontos, hogy a lehető legalaposabban járjon el, és ne dörzsölje túl erősen! Egy fogmosás minimum 2 percig tart! Mivel a fogkefe nem feltétlenül tud bejutni a fogak közé, azonban a lepedék itt is megtelepedhet ajánlott időnként fogselymet is használni.
Hogyan lehet eltávolítani a fogkövet?
A lepedéket fogkefe segítségével egyszerűen el lehet távolítani, sőt el is kell, de, mint írtuk is, a fogkövek esetében nem ilyen egyszerű a dolog. A megkeményedett fogkövet csakis szakember tudja eltávolítani. Ez a folyamat teljesen fájdalommentes. Amennyiben Önnek is van fogköve, javasoljuk, hogy minél hamarabb kérjen időpontot, hogy megelőzze, hogy komolyabb problémához vezessen.