Az időskorúak fogorvosi ellátásának fontossága: 65 év felett ezekre kell figyelni
Mire kell figyelni 65 éves kor felett, hogy fogaink egészségesek maradjanak? Hogy ápoljuk és milyen lehetőségeink vannak fogaink pótlására?
A fogászati egészség az egészsége létfontosságú eleme. A periodontális betegség és a fogszuvasodás összekapcsolhatók olyan szisztémás állapotokkal, mint például a szívbetegség, a stroke és a fertőzések. Az életkorral növekszik a fogak elvesztésének és más száj-egészségügyi problémáknak a kockázata. A 65 évesnél idősebb emberek több mint 27%-ának nincs hátrahagyott vagyis saját foga. A fogak hiánya megnehezítheti a változatos, tápláló étrend élvezetét, ami további egészségügyi komplikációkhoz vezet, és csökkentheti az általános életminőséget.
A gyakori fogászati ellenőrzés kulcsfontosságú
A fogászati ellenőrzések, szűrővizsgálatok minden korosztály számára fontosak, azonban előrehaladott életkorban a fogzománc egyre jobban kopni kezd, az íny pedig visszahúzódni, ezzel növelve a szájüreg problémáit. Az időszakos megelőző látogatások a fogorvosnál lehetővé teszik a száj-egészségügyi problémák lehető legkorábbi észlelését és kezelését. Ezek a látogatások pedig kulcsfontosságúak lehetnek az általános egészség szempontjából.
Félévenkénti fogászati ellenőrzés
A félévente elvégzett ellenőrzések során a fogorvos alaposan megtisztítja a fogakat, hogy eltávolítsa a lepedékek felhalmozódását és az élelmiszer-maradékokat a fogak és az íny közötti részekről, illetve a nehezen hozzáférhető résekből egyaránt. Az ellenőrzés magában foglalja a diagnosztikai képalkotást, amit a fogszuvasodás és más fogászati problémák észlelésére használnak. Így ezek a problémák még a legkorábbi szakaszban vehetők észre, amikor még a legkönnyebben kezelhetők.
Védje a fogakat és az ínyeket
A fogmosás, a fogselyem és az egészséges táplálkozás és életmód fenntartása fontos lépései, amelyeket mindennap meg kell tenni a fogak és az íny védelme érdekében. A szokásos szájhigiénés feladatok között naponta kétszer fluortartalmú fogkrémmel óvatosan mossuk meg a fogainkat, az ínyt és a nyelvet. Naponta legalább egyszer pedig használjunk fogselymet, amely eltávolítja a fogak közötti lerakódásokat, ezzel csökkentve a parodontális betegség kockázatát. Az idősek körében érdemes kerülni a magas cukortartalmú ételek és italok fogyasztását, hiszen ahogyan a gyerekeknél is, az idősek esetén érzékenyebben reagál a fogzománc a túlzott cukorfogyasztásra. A fogzománc sérülésével pedig a fogszuvasodás rendkívül gyorsan képes kialakulni 65 éves kor felett.
Megoldások a hiányzó fogak pótlásához
A részleges vagy teljes fogvesztés a 65 év feletti emberek körében a leggyakoribb. A fogkárosodás leggyakoribb oka a periodontális betegség (fogágybetegség). Szerencsére ma már számos speciális lehetőség van a hiányzó fogak pótlására, ezzel hozzásegítve az embereket, a jobb életminőség eléréséhez és a magabiztos mosolyhoz. A fogászati implantátumok és a fogsor hatékony és esztétikai szempontból is jó megoldást kínálnak mosoly újjáépítéséhez.
Ezenkívül a fogászati implantátumok a lehető legközelebb állnak a természetes fogak megjelenésének és funkcióinak újjáépítéséhez, és segítik az állkapocs csontvesztésének megakadályozását. Az implantátumok helyettesíthetnek egy vagy több fogat is, vagy akár egy teljes felső vagy alsó ívet.
Fontosabb részletek a fogimplantátumokról: A fogimplantátumok előnyei és hátrányai
A fogsorok gyakran költséghatékonyabb megoldást nyújthatnak, azonban sokkal több hátrányuk van, mint az implantátumoknak. A protézisek esetén fontos azok megfelelő gondozása és rendszeres módosítása vagy cseréje az állkapcson és az ínyen belül a természetben előforduló változások figyelembevétele érdekében.
A kiváló szájhigiéné fenntartása segít az időskorúaknak egészségét és jobb életminőségét fenntartani. Időszakos ellenőrzésekkel, helyreállító és protetikus kezelésekkel, valamint a megfelelő napi szokásokkal az idősek is élvezhetik a megérdemelt egészséges, gyönyörű mosolyukat.