A helyes fogmosás lépései, kiegészítők, tudnivalók
A helyes fogmosás kérdése nagyon fontos téma, ugyanis ez nagyban hozzájárul a megfelelő szájhigiénia kialakításához és fenntartásához, ami pedig az egészséges fogazat alapvető feltétele. Lássuk hogyan, mivel, és mikor kell fogat mosni, mik a fogmosás legfontosabb lépései, milyen eszközöket ajánlott használni, és minden mást, amit még fontos lehet tudni!
Hasznos tanácsok fogmosáshoz
Mielőtt leírjuk a helyes fogmosás lépéseit, arra gondoltunk, hogy elmondunk néhány lényeges információt, amit tudni kell a fogmosással, fogápolással kapcsolatban. Ennek azért van kiemelten fontos szerepe, mert segít megelőzni a fogszuvasodás, és fogágybetegségek kialakulását, amiknek sajnos akár a fogak elvesztése is lehet a következménye.
Mikor, mennyi ideig kell fogat mosni?
Az alapvető szabály úgy hangzik, hogy legalább naponta kétszer -reggel és este- 2-2 percig -fél-fél percet szánva a különböző szakaszokra- kell fogat mosni, azonban, ha van rá mód, akkor zt többször is meg lehet ismételni, akár minden étkezés után, ugyanis így megelőzhető, hogy a lepedékben baktériumok telepedjenek meg. Arra érdemes figyelni, hogy közvetlenül savas ételek fogyasztása után nem szabad rögtön fogat mosni, mert ekkor a fog legfelső rétege megpuhul a savak hatására, és a sörték könnyen kárt tehetnek benne. Célszerű fél órát várni a folyamattal.
Milyen eszközök szükségesek a fogmosáshoz?
Először is szükség van egy megfelelő fogkefére, ami az alábbi paraméterekkel rendelkezik: a feje nem túl nagy, befér mindenhova a szájüregben, sörtéi nem kemények, nem sérti sem a fogakat, sem az ínyt, nem elhasználódott, nem régebbi (a fogkefét 2-3 havonta cserélni kell, egyrészt mert az elhasználódott sörték nem hatékonyak, másrészt pedig megtelepszenek benne a baktériumok). A fogak megfelelő tisztításához a manuális, és elektromos fogkefék is egyaránt megfelelnek. A mindennapi fogmosási rutinba érdemes beilleszteni a fogselyem használatát is, ugyanis így olyan helyekről is könnyedén el lehet távolítani a lepedéket, ahova a fogkefe sörtéi nem érnek el, például a fogak közötti részek.
A helyes fogmosás lépései
A helyes fogmosás nem bonyolult, csupán néhány dologra kell figyelni a tökéletes eredmény érdekében, mutatjuk is milyen lépéseken kell feltétlenül végig menni.
- A helyes fogmosás első lépése: Kezdjük a fogak külső és belső felületeinek megmosásával. Ezt a fogíny mentén 45 fogas szöget bezáró fogkefével kell megtenni, apró körkörös mozdulatokkal. Fontos, hogy egyetlen fogat sem szabad kihagyni, fogról-fogra kell dolgozni egészen a leghátsó fogakig.
- A helyes fogmosás második lépése: Ezt követően kell áttérjünk a rágófelületekre: vízszintesen tartva a fogkefét kell dörzsölni előre-hátra irányul finom mozdulatokkal. Amikor az elülső fogak belső felületéhez érünk akkor kell függőlegesen dönteni a fogkefét, és úgy tovább folytatni a tisztítást. Mindezt kíméletesen, nem nagyon dörzsölve a fogínyt!
- A helyes fogmosás harmadik lépése: Nem szabad a nyelvet sem kihagyni, ugyanis ezen a felületen is megtelepedhetnek a baktériumok, amik nemcsak kellemetlen szájszaghoz, hanem súlyos fogászati betegségekhez is vezethetnek. Előrefelé seprő mozdulatokkal lehet könnyedén eltávolítani az ételdarabkákat, lepedéket és baktériumokat.