Mikor van szükség a gyermeknek fogszabályzóra?
Szülőként a legfontosabb, hogy gyermekünk boldog legyen és semmi sem tesz minket olyan boldoggá, mint mikor mosolyogni látjuk. A gyermekek egészséges mosolyának fenntartása is a szülő kezében van. De hogyan határozzuk meg, hogy szükség van-e a gyermeknek fogszabályzásra? Segítünk!
Ugyan a fogorvos tudja felismerni a leginkább, hogy a gyermeknek szüksége van-e a fogszabályzásra, mégis van pár olyan jel, amelyből szülőként is következtethetünk rá.
1. jel: A baba fogainak korai vagy késői vesztesége
Általában a gyermekek hatéves korukban veszítik el az elsődleges (tej) fogaikat, mielőtt állandó fogaik kinőnének. Ha ezeknek a fogaknak egy része túl korán kiesik, a szomszédos fogak az üres helyekbe átmozdulhatnak. A tejfogak késői elvesztése szintén igazodási problémákat okozhatnak, mivel az állandó fogak növekedése korlátozott mennyiségű helyre tud kinőni.
2. jel: Helytelenül igazodott állkapocs
A gyermeke állkapcsának helyzete meghatározhatja, hogy szüksége lehet-e fogszabályozásra. Gyermeke felső fogainak az alsó fogakra kell támaszkodniuk, anélkül, hogy a kettő között rés maradna. A kinyúló felső vagy alsó fogak egyértelműen jelzik az állkapocs-problémákat, és ha ilyen rendellenességet észlel, akkor gyermekének szüksége lehet fogszabályozásra.
3. jel: Görbe, zsúfolt fogak
A túl közel lévő fogakat zsúfolt fognak nevezik. A fogak zsúfoltsága nemcsak esztétikai, hanem súlyos harapási és rágási problémákat is okoz. A fogmosás és a fogselyem használata kellemetlen lehet a gyermek számára zsúfolt, görbe vagy eltömődött fogak esetén. A fogszabályozó segít visszaállítani a fogakat megfelelő helyükre.
4. jel: Hosszú távú ujjszopás
Az amerikai fogorvosi tanács kutatásai szerint a hüvelykujj-szopás a csecsemők körében természetes viselkedés. Ha azonban a hüvelykujj-szopás 4 éves kor után is folytatódik, ez befolyásolhatja a gyermek fogainak igazodását és zsúfoltságot okozhat. A szájban bekövetkezett változásokat az erőteljes hüvelykujj-szopás is okozhatja, amely hatással lehet gyermek állandó harapására.
5. jel: Kattogó állkapocs
Minden alkalommal hall egy szokatlan kattanó hangot, amikor gyermeke eszik vagy ásít? A kattanó hangok állkapocs-fejlődési problémákhoz vezethet, amelyeket fogszabályozó segítségével lehet csak orvosolni, ha időben elkezdjük.
6. jel: Szájon át lélegzés
Azoknak a gyermekeknek, akik gyakran használják a szájukat légzésre, keskeny állkapcsuk alakulhat ki, mivel a nyelvük soha nincs egyhelyben. A keskeny állkapocs korlátozza a rendelkezésre álló helyet az állandó fogak megfelelő növekedéséhez, ezáltal szükség lehet fogszabályozásra.
A fogak zsúfoltsága vagy nem megfelelő esztétikája csökkenthetik a gyermek önbizalmát. Emellett a görbe, zsúfolt fogak rossz harapási és rágási szokásokat eredményezhetnek, amelyek megakadályozhatják a megfelelő táplálkozást és a jó tápanyagok megszerzését.
Amennyiben bármelyik jelet észlelte gyermekénél, kérjen időpontot Fogászati Magánrendelőnkbe gyermek fogszabályzásra és biztosítsa gyermeke egészséges mosolyát!