Gyermek fogszabályzás: melyik készüléket válasszuk?
Nagyon gyakori probléma, hogy gyermekkorban a fogak nem megfelelően állnak, ennek lehetnek genetikai okai is, de állhat rossz szokás, mint például az ujj szopogatása a háttérben. Bármi is legyen a probléma oka, kezelésre van szükség, aminek egyetlen módja a fogszabályozás. Szerencsére a modern orvostechnikának köszönhetően, többféle készülék közül is lehet választani, vannak olyanok is, amik szinte észrevehetetlenek.
Szükség van fogszabályozásra gyerekkorban?
Mielőtt rátérnénk a különböző gyermek fogszabályozó típusokra, tisztázzuk, hogy miért van szükség fogszabályozásra már gyerekkorban. Sokan azt gondolják, hogy „a tejfogak csak tejfogak, elég lesz a vasfogakkal törődni!”, azonban ez nem teljesen van így. A fogak nem megfelelő állása nemcsak esztétikai, hanem rágási és hangképzési problémákat okozhatnak, fájdalmassá teheti a rágást, megnehezítheti a tiszta beszédet, továbbá növeli a fogszuvasodás és egyéb fogínybetegségek kialakulásának kockázatát is. Éppen ezért már gyerekkorban is fontos odafigyelni erre, és megkezdeni a fogak szabályozását, arról nem beszélve, hogy mennyivel hatékonyabb, és könnyebb a fogszabályozás gyerekkorban, mint később felnőttként.
Milyen gyermek fogszabályozó készülékek vannak?
Ha fogszabályzó készülékekről van szó, akkor alapvetően két fő típust kell megkülönböztetnünk, az egyik a kivehető készülékek családja, a másik pedig a rögzített fogszabályozó készülékeké. A rögzített fogszabályzót – ahogy a nevéből is látszik – rögzítjük, vagyis, felragasztjuk a fogra, egészen a kezelés végéig ott maradnak, ezzel szemben, a kivehető fogszabályozót ki lehet venni, ezt sokszor éjszakai fogszabályozóként is szoktuk említeni, hiszen ezeket este szokták leginkább használni, olyankor, amikor a fogakat semmi másra nem kell már használni. Melyik a jobb? Azt, hogy melyik a jobb, azt nehéz megmondani, ugyanis ez nagyban személy függő. Szakértő kollégánk minden esetben személyes kezelési javaslatot tesznek, és segítenek elönteni, hogy a gyermeknek melyik típusú fogszabályozó a legideálisabb, de azért hoztunk egy összehasonlítást róluk.
A kivehető fogszabályzó előnyei és hátrányai
Gyerekkorban jellemzően ezt a típust szoktuk javasolni, egyrészt azért, mert ehhez agyon könnyedén hozzá tudnak szokni a gyerekek, hiszen csak alvás közben kell viselni, így nem jár számukra nagyobb kellemetlenséggel, nincsenek kitéve társaik csúfolódásának, ráadásul a legkülönfélébb színben elkészíthetőek, akár mintákkal is. Másrészt pedig szakmai okai is vannak: befolyásolható vele az izmok és állcsont növekedése, és elérhető velük a fogak döntése is. Amit hátrányként tudunk említeni az az, hogy sajnos sokszor tapasztaljuk, hogy a gyerekek hajlamosak megfeledkezni a rendszeres használatról, ezért nagyfokú szülői figyelem kell a hatékony kezeléshez.
A rögzített fogszabályzó előnyei és hátrányai
Fontosnak tartjuk, hogy azzal kezdjük, hogy a rögzített fogszabályzók esetében nem kell feltétlenül a feltűnő fémre gondolni, ami közkedvelt csúfolódás tárgyát képzi sok esetben, ugyanis a tudomány fejlődésével a fém fogszabályzó mellett porcelán fogszabályzót is lehet alkalmazni, aminek legnagyobb előnye, hogy nagyon hasonlít a fogak színéhez, így szinte észrevehetetlen. Mikor van szükség rögzített fogszabályzókra? Akkor, amikor már csak „vasfogak” vannak, vagy nagyobb eltéréseket kell korrigálni, nemcsak a fogak döntését, hanem elmozdulását.