Fogszuvasodás: Mi állhat a háttérben?
Fogszuvasodás! Gyakran halljuk ezt a szót, akár fogkrém reklámokban, akár fogorvosoknál, vagy barátoktól, ismerősöktől. Többé-kevésbé tisztában is vagyunk vele, hogy mit jelent, de vajon mitől alakul ki? Nézzük mi áll a fogszuvasodás kialakulásának hátterében, mit tehetünk ellene, és hogyan tudjuk kezelni, ha már megtörtént a baj!
Mi az a fogszuvasodás?
A fogszuvasodás az egyik leggyakrabban előforduló betegség a világon. A népesség 95%-át érinti, kisebb vagy nagyobb mértékben, már a 12 éves gyerekeknél is okoz problémát. Maga a fogszuvasodás kifejezés onnan ered, hogy régen azt feltételezték, a fogat az azt rágó fogszú betegíti meg. A fogszuvasodást persze nem ez okozza, hanem egy összetett folyamat, aminek a lényege, hogy a rossz szájhigiénia miatt maradt lepedékben megtelepednek a baktériumok, ezek savakat termelnek, amik károsítják a fogzománcot. A fogzománc nem más, mint a fog felszínén lévő legfelső védőréteg. A fogzománcban található ásványi anyagok a fogkő expozíciójával romlásnak indulhatnak, és sérülések keletkeznek rajta, az apró sérüléseket a zománc képes visszaállítani, de hosszútávun üregek képződhetnek. A fogszuvasodás egy veszélyes betegség, fogfájás legyakoribb oka, ami, ha nincs megfelelőképpen kezelve, akkor a fogak elvesztéséhez is vezethet.
Mi állhat a fogszuvasodás hátterében?
A fogszuvasodás hátterében legtöbb esetben a nem megfelelő szájhigiénia áll. Ugyanis ennek követeztében tapadnak meg a lepedékek a fogak körül, amik a savakat okozó baktériumok melegágyai. Nézzük meg részletesen mely tényezők emelik fokozottan a fogszuvasodás kialakulását!
Ez okozhat fogszuvasodást: Lepedékképződés
A szájban a rossz szájhigiénia (nem megfelelő fogmosási technika, nem elég rendszeres fogmosás stb.) miatt lepedék marad, ebben szénhidrát-bontó baktériumok telepszenek meg, amik munka közben savakat termelnek, amik képesek megbontani a fog külső rétegét, a fogzománcot.
Ez okozhat fogszuvasodást: Ételmaradék
Nem jó, ha ételmaradék marad a szájban. Minél hosszabb ideig vannak a táplálékból származó szénhidrátok a szájban, annál nagyobb károsodást okozhatnak a fogakban. Éppen ezért szoktuk hangsúlyozni, hogy minden étkezés után javasolt fogat mosni.
Ez okozhat fogszuvasodást: Étrend
A nem megfelelő étkezés is okozhat fogszuvasodást. A savas vagy éppen erjeszthető szénhidrátokat tartalmazó ételek és italok fokozottan hozzájárulnak a savtermeléshez, így még több tápanyagot biztosítanak a baktériumoknak, valamint önmagukban is képesek oldali a fogzománcot. Nem véletlenül nem javasolt túl sok cukros, valamint savanyú étel fogyasztása. Minél gyakrabban kerül sor ilyen ételek fogyasztására, annál nagyobb a kockázat. Minél több ilyen ételt fogyasztunk, annál kevesebb ideje van a fogzománcnak a helyreállításra. A sok nassolás tehát komoly problémát okozhat.
Hogyan lehet kezelni a fogszuvasodást?
A fogszuvasodás hatékony kezeléséhez szakemberre van szükség. Amennyiben észleli a fogszuvasodás valamelyik tünetét (fogfájás, fogérzékenység, rossz lehelet, szürke vagy barna foltok a fogakon) forduljon fogorvoshoz! Felhívjuk a figyelmet, hogy a fogszuvasodás sokszor mindenféle tünet nélkül jelentkezik, és okoz károkat a fogakon, ezért érdemes évente kivizsgálásra menni! A fogszuvasodás elleni kezelésről itt tájékozódhat részletesen: fogszuvasodás ellen.