Fogszabályozás
A mosoly a szép és egészséges fogaktól lesz lenyűgöző. A kusza, szabálytalanul álló fogak nem csak esztétikai, de rágási, emésztési, élettani problémák forrása is lehet.
A torlódott fogazatot nehezebb tisztítani, ezáltal sajnos hamarabb áldozatául eshetnek a fogszuvasodásnak, amely akár fogelvesztéshez is vezethet. Ilyen esetekben, ha korán felismert a probléma, érdemes a fogszabályozáshoz fordulni, hiszen segítségével rengeteg fogászati problémát előzhetünk meg, és a későbbiekben felmerülő fogpótlás vagy implantátum is elkerülhető. Emellett viszont az esztétikus megjelenéshez is hozzájárul, hiszen szükség lehet fogszabályozásra azokban az esetekben is, amikor nagy a fogak közötti rés, vagy például a metszőfogak előre állnak. A fogszabályozó kezelés végén pedig egy szép, rendezett fogsort érhetünk el, amellyel már bátran mosolyoghatunk, ezáltal önbizalmunk nőhet.
Gyakori kérdés, hogy mennyi idő alatt lehet fogszabályozó készülékek segítségével eredményt elérni?
A kezelés időtartamát pontosan előre nem lehet megmondani, hiszen függ a kezelendő problémától és a páciens szervezetének egyéni reakcióképességétől. Van, akinél már csupán fél év alatt gyönyörű eredmény érhető el, míg mások esetében ez az idő akár 2 év is lehet.
Hagyományosan a fogszabályozást már gyermekkorban ajánljuk elkezdeni, hiszen ilyenkor a fogak és az állcsontok fejlődését is a megfelelő irányba tudjuk terelni, illetve a fogakat körülvevő csont, lágyszövetek átépülési képessége is gyorsabb, mint felnőttkorban. Ugyan a modern technikáknak, lágy erők alkalmazásának köszönhetően ma már a felnőttkori fogszabályozás is lehetséges, de gyakran ez még így is több időt vesz igénybe.
Sokan félnek attól, hogy a fogszabályozó mennyire fog látszani, illetve, hogy mennyire lesz zavaró annak viselése a mindennapok során. Már nagyon sokféle fogszabályozó közül válogathatunk, amelyek teljesen illeszkednek a mai igényekhez, így nem kell a fogszabályozástól tartanunk. Ma már nem csak állandó (rögzített), hanem kivehető fogszabályozó készülékek is elérhetőek, amelyekhez viszont nagyobb együttműködés szükséges a páciensek részéről.
Rögzített készülékek esetén úgynevezett bracketteket rögzítünk a fogakhoz, és különböző anyagból (gumi, fém, teflonnal bevont fém) készült rögzítő elemekkel kötjük hozzájuk a kezelés során használt íveket. A bracket anyaga általában fémből készül, de ma már elérhetőek porcelánból vagy műanyagból készült készülékek is, amelyek esztétikusabb (láthatatlan) megjelenést kölcsönöznek.