A fogágybetegség okai és kezelése
A fogágybetegséget orvosi szakszóval paradontisis-nek nevezzük. Ez egy olyan fogászati probléma, amely károsítja a fogak körüli lágyszöveteket. Amennyiben a fogágybetegség nincsen megfelelően kezelve, tönkreteheti a fogakat tartó csontot. Ez a fogak meglazulásához vagy fogvesztéshez vezethet. Mi okozza ezt fogínyfertőzést, mik a fogágybetegség leggyakoribb okai? Cikkünkben erről lesz szó!
A fogágybetegség okai
A fogágybetegség gyakoribb, mint sokan gondolnák, de nagyon könnyen megelőzhető, méghozzá a megfelelő szájhigiénia gyakorlásával. A legtöbb esetben a fogágybetegség kialakulása plakkokkal kezdődik. A plakk egy ragadós film, amely főleg baktériumokból áll. Ha nem kezelik, az alábbiak szerint alakulhat a plakk idővel fogágybetegséggé:
- Lerakódás képződik a fogakon, amikor az élelmiszerekben lévő keményítő és cukor kölcsönhatásba lép a széjban gyakran előforduló baktériumokkal. A napi kétszeri fogmosás és a napi egyszeri fogselyem eltávolítja a lepedéket, de a lepedék gyorsan visszajön.
- Az íny alatti lepedék fogkővé keményedhet, ha a fogakon marad. A fogkő nehezebben távolítható el. Fogmosással és fogselymezéssel nem lehet megszabadulni tőle – professzionális fogtisztításra van szükség az eltávolításához. Mivel a lepedék és a fogkő tele van baktériumokkal, minél tovább marad a fogakon, annál nagyobb károkat okozhat.
- A plakk ínygyulladást, az ínybetegség legenyhébb formáját okozhatja. Az ínygyulladás a fogazat körüli ínyszövet irritációja és duzzanata. Az ínygyulladás professzionális kezeléssel és jó otthoni szájápolással visszafordítható. Íngyulladás kezeléséről bővebben ebben a korábbi cikkünkben olvashat.
- Az íny folyamatos irritációja és duzzanata, fogágygyulladást okozhat. Végül mély zsebek képződnek az íny és a fogak között. Ezek a zsebek megtelnek lepedékkel, fogkővel és baktériumokkal, és idővel mélyebbé válnak. Ha nem kezelik, ezek a mély fertőzések szövet- és csontvesztést okoznak, és akár a fogak elvesztésével is járhat a folyamat. Ezen kívül a folyamatos gyulladás megterhelheti az immunrendszert, és más egészségügyi problémákat okozhat.
A leggyakrabban a rossz szájápolási szokások a fogágybetegség okai. A fogágybetegségnek azonban számos kockázati tényezője van, de a dohányzás a legjelentősebb. A dohányzás az ínybetegségek kezelését is kevésbé sikeressé teheti. Egyéb kockázati tényezők közé tartoznak a nők hormonális változásai; bizonyos betegségek, például cukorbetegség vagy AIDS és ezek gyógyszerei; rossz táplálkozás, például C-vitamin hiány, és a genetika.
A fogágybetegség kezelése
A fogágybetegség kezelése csakis hozzáértő szakember segítségével lehet hatékony, az otthoni kezelések, csak a fogászati kezelés kiegészítésére szolgálnak. Amennyiben az alábbi tüneteket észleli, jelentkezzen be fogászatunkra:
- Duzzadt vagy puffadt íny
- Élénkvörös, sötétvörös vagy sötétlila íny
- Érintésre érzékeny íny
- Könnyen vérző fogíny, Vér köpése fogmosás vagy fogselyem használata közben
- Rózsaszínnek tűnő fogkefe fogmosás után
- El nem múló, rossz lehelet
- Genny a fogak és az íny között
- Kilazult fogak
- Fogak elvesztése
- Fájdalmas rágás
- Új terek alakulnak ki a fogai között, és úgy néznek ki, mint egy fekete háromszög
- Az íny, amely elhúzódik a fogaktól, így a fogai a szokásosnál hosszabbnak tűnnek (ezt nevezik visszahúzódó ínynek).